تبلیغات
جدیدترین اخبار فیلم و سینما - نقدهای کوتاه فیلم‌های نهمین روز فجر 34

نقدهای کوتاه فیلم‌های نهمین روز فجر 34

چهارشنبه 21 بهمن 1394 08:10 ب.ظنویسنده : admin

 
روز نهم جشنواره برج میلاد میزبان فیلم‌های «لاک قرمز»، «خشم و هیاهو» و «خانه‌ای در خیابان ۴۱» بود.

*سفمونی فلاکت

فیلم «لاک قرمز» به کارگردانی سیدجمال سیدخاتمی داستان زندگی یک خانوادۀ فقیر و مشکلاتی است که بر سر راه آن‌‌ها قرار می‌گیرد. خانواده‌ای که به شکل هجوآمیزی انواع و اقسام مصائب و بلایا بر سرش آوار می‌شود؛ چنانکه در ابتدای فیلم مخاطب شاهد بیکاری پدر خانواده و افزایش فشار مالی بر خانواده است؛ به نحوی که چندماه کرایۀ عقب‌افتاده، صاحبخانه را نیز به تنگ آورده است. اما گویا فیلمساز برای نمایش برجسته‌تر بدبختی و فلاکت این خانواده ایده‌های دیگری هم در ذهن دارد. از این روی در پی نمایش صحنه‌هایی از درگیری و نزاع زن و شوهر و اطلاع مخاطب از اعتیاد پدر خانواده در خلال این درگیری‌ها، پس از بازگشت آرامش به خانه، شاهد سقوط ناگهانی پدر از پشت بام و مرگ فجیع او در برابر چشمان همسر و سه فرزندش هستیم. اما باز هم گویا این میزان بدبختی و فلاکت برای یک خانواده، فیلمساز را اقناع نکرده است. در نتیجه این بار از زبان صاحبخانه می‌شنویم که پول پیش خانه توسط پدر قبل از مرگش قرض گرفته شده و حالا آن‌ها یا باید پول پیش را دوباره تهیه کنند یا خانه را ترک کنند.
لذا مادر به جستجوی کار می‌رود تا کمی از مشکلات خود و فرزندانش بکاهد. اما یکباره متوجه می‌شود که باردار است و در نتیجه شغلش را هم از دست می‌دهد و زندگی او و فرزندانش در شرایط سخت‌تری قرار می‌گیرد. مادر ناگزیر به سقط جنین می‌شود و در اثر آن بیمار و روانۀ بیمارستان می‌گردد. اگر این میزان از مصیبت و بدبختی شما را قانع کرده است، بدانید که هنوز فیلمساز راضی نیست. از این رو در ادامۀ‌ تلاش‌های دختر خانواده برای دستفروشی در خیابان و فروختن عروسک‌های دست‌ساز پدرش، شاهد دستگیری او توسط پلیس به دلیل کشف مواد مخدر در میان عروسک‌های دست‌ساز به فروش‌رفته هستیم. در ادامه و با طولانی‌تر شدن زمان بازداشت و اعتراف نکردن دختر به دلیل ترس از دستگیری مادرش توسط پلیس، نیروهای پلیس او را وادار به اعتراف می‌کنند.

در نتیجه مأموران به خانۀ او می‌روند و متوجه می‌شوند مادر، خانه را ترک کرده است و فرزندان به بهزیستی منتقل شده‌اند. به رغم طولانی‌ شدن روایت بدبختی‌های این خانواده، باور کنید این هنوز پایان ماجرا و نقطۀ اقناع فیلمساز نیست. از این رو در ادامه خواهیم دید که صاحبخانه در پی احتیاجش به پول پیش اقدام به تخلیۀ خانه می‌کند و دختر نیز بی‌سرپناه می‌شود. در همین اثنا با خبری که به دستش می‌رسد متوجه می‌شود مادرش در اثر فشارهای روانی واردشده به او، دیوانه شده و اکنون در بیمارستان روانی بستری است. ا

کنون در چنین نقطۀ شگفتی از فلاکت و نکبت، دختر شانزده‌ ساله تلاش می‌کند به اتکای توانمندی‌ها و خلاقیت‌های شخصی‌اش، زندگی منهدم شده‌اش را دوباره بسازد و خواهر و برادرش را نیز با بیرون آوردن از بهزیستی در پناه خود بگیرد؛ چیزی که هرچقدر هم امیدوارانه و رمانتیک به آن نگاه شود، با این روایت طعنه‌آمیز از آوار مصیبت و بلا بر سر یک خانواده، قابل باور و پذیرفتنی نیست. لاک قرمز قصۀ تلاش یک دختر نوجوان برای احیای زندگیِ از دست‌رفتۀ خویش است؛ تلاشی که بر اساس منطق موجود در داستان، تلاشی بی‌حاصل و یک گره‌گشایی دیرهنگام و سقط‌شده است. تصویری غیر واقعی است که قبول آن در این قاب برای مخاطب امکان‌پذیر نیست.

خانه‌ای در خیابان چهل و یکم

*و همچنان باز هم قصاص

«خانه‌ای در خیابان چهل و یکم» ساختۀ حمیدرضا قربانی فیلمی است دربارۀ مرگ ناخواستۀ یک برادر به دست برادر خویش. حمیدرضا قربانی که در این فیلم برای اولین بار روی صندلی کارگردانی نشسته است و از جملۀ فیلم‌اولی‌های جشنواره محسوب می‌شود، پیش از این تجربۀ همکاری با اصغر فرهادی در فیلم دربارۀ الی را نیز داشته است. فیلم «خانه‌ای در خیابان چهل و یکم» با موضوع قتل برادر، اختلافات یک خانوادۀ مصیبت‌دیده و چالش‌های میان دو جاری را دستمایۀ روایت خود از مسئلۀ قصاص قرار داده است؛ مسئله‌ای که تکرار چندبارۀ آن در جشنوارۀ اخیر فیلم فجر، خود موضوعی تأمل‌برانگیز است.

قربانی در این فیلم با تأثیرپذیری آشکار از اصغر فرهادی تلاش کرده است همچون دیگر دوستداران و پیروان سینمای فرهادی، با بهره‌گیری از وی‍ژگی‌های این سینما، فیلم خود را به سینمای اصطلاحاً نئورئالیستی (نامی که برخی از منتقدان بر سینمای فرهادی و شاگردان و پیروان او نهاده‌اند) نزدیک سازد. شیوۀ حرکت دوربین روی دست، نحوۀ استفاده از موسیقی، سبک بازی بازیگران، نوع طراحی قصه و حتی الگوی اصلاح رنگ فیلم، همه و همه تلاش‌هایی است برای نزدیک شدن به سینمای فرهادی؛ سینمایی که پس از موفقیت‌های فیلم «جدایی نادر از سیمین» حواریون بسیاری به وی‍ژه در میان فیلمسازان جوان یافته است.

فیلم «خانه‌ای در خیابان چهل و یکم» گذشته از موضوع تکرارشوندۀ قصاص، به جهت نمایش آزاردهندۀ اختلافات میان خواهر و برادرها و درگیری‌ها و فحاشی‌های آن‌ها به یکدیگر نیز با برخی آثار دیگر جشنواره قابل مقایسه است؛ به نحوی که جشنوارۀ امسال را از جهت به تصویر کشیدن خانواده‌های متشنج و اختلافات میان اعضای خانواده، باید جشنوارۀ متمایزی دانست. «خانه‌ای در خیابان چهل و یکم» اثری واقع‌گرا و تلخ است که به رغم توانایی فیلمساز در خلق موقعیت‌های چالش‌برانگیز، در ریتم کند خود دچار مشکل است و لباسی گشادتر از قصۀ لاغرش بر تن دارد. 

خشم و هیاهو

*ادای دین به شهلا

«خشم و هیاهو» ساختۀ هومن سیدی ماجرای قتل همسر یک خوانندۀ مشهور و تلاش پلیس برای کشف راز این قتل است. سیدی که پیش از این با فیلم‌های «سیزده» و «اعترافات ذهن خطرناک من»، علاقۀ شدید خود را به نمایش آدم‌هایی ساکن در محله‌های جرم‌خیز غربی و به  تصویر کشیدن جنایت و بزه در فضای این محله‌ها نشان داده بود، امسال با فیلمی به جشنواره آمده است که اگرچه ظاهراً همان فضا را تکرار می‌کند، اما جهان آدم‌هایش و روابط میان آن‌ها، البته در نسبت با آثار قبلی سیدی، تا حدودی ایرانی‌تر است. فیلم «خشم و هیاهو» را از جهات دیگر می‌توان اقتباسی از ماجرای واقعی قتل همسر ناصر محمدخانی به دست همسر موقت او، شهلا جاهد دانست.

«خشم و هیاهو» که همچون آثار پیشین سیدی با بهره‌گیری از بازی‌های هیستریک بازیگرانش و نحوۀ تدوین و نورپردازی‌ها و حرکت‌های خاص دوربین، به سبکی مبالغه‌آمیز نزدیک شده است، همچنان بازنمایندۀ رویکرد هجوآمیز سیدی است؛ رویکردی که هم در مدل بازی و هم نوع کارگردانی‌ او پیداست. به نظر می‌رسد این نوع از هجو را که گاهی تنه به هجو آثار پسامدرنیستی می‌زند، باید بیش از آنکه برگرفته از نوع نگاه یأس‌آمیز سیدی دانست، متأثر از طنازی‌های و عصیان‌گری‌های شوخ‌طبعانۀ او خواند. «خشم و هیاهو» همچنین در صحنه‌های بسیاری به ویژه در دادگاه و به هنگام ایستادن طناز طباطبایی در جایگاه متهم، یادآور فیلم «هیس دخترها فریاد نمی‌زنند» است.

یکی دیگر از نکات قابل تأمل در فیلم هومن سیدی، توفیقش در روایتگری متفاوت شخصیت‌های داستان از یک ماجرای واحد است؛ اتفاقی که می‌تواند خود کنایه‌ای از ناپایداری متن و تکثر قرائت‌های مختلف و تردید در امکان دستیابی به حقیقت نفس‌الامری باشد. یعنی همان نگاه نسبی‌گرایانه‌‌ای در که فلسفۀ معاصر طرفداران و سینه‌چاکان بسیاری یافته است. «خشم و هیاهو» با بیان هجو‌آمیز و شوخ‌طبعش و خوانش‌های متفاوتش از یک حادثه و خلق شخصیت‌‌هایی نامتعادل و متغیر، اعتراضی است به جایگاه قابل احترام «واقعیت».

پایان‌ این فیلم را نیز همچنین می‌توان رویکرد هجوآمیز دیگری دانست که ضمن عدول از پایان‌بندی‌های معلق و باز از سویی و نیز صرف نظر کردن از به سرانجام رسیدن داستان از سوی دیگر، تلاش می‌کند با ترسیم یک فرجام نافرجام، بار دیگر جایگاه حقیقت را مورد طعنه قرار دهد.

یادداشت: محمدرضا وحیدزاده


برچسب ها: نقدهای کوتاه فیلم‌های نهمین روز فجر 34 ، نقد فیلم لاک قرمز ، نقد فیلم خشم و هیاهو ، روز نهم جشنواره برج میلاد ،
دنبالک ها: اخبار سینما ،
آخرین ویرایش: چهارشنبه 21 بهمن 1394 08:15 ب.ظ

 
جمعه 24 خرداد 1398 02:15 ق.ظ

Whats up this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!
دوشنبه 13 آذر 1396 08:18 ب.ظ
آیا تا به حال در حال نوشتن یک کتاب یا نویسنده مهمان در وبلاگ های دیگر هستید؟

من یک وبلاگ بر اساس همان اطلاعاتی که شما در آن بحث می کنید و دوست دارم به اشتراک بگذارم
برخی از داستان ها / اطلاعات. مخاطبانم را می شناسم
از کار شما قدردانی می کنم اگر شما حتی از راه دور علاقه مند هستید، به من ایمیل بزنید.
شنبه 13 آبان 1396 06:43 ب.ظ
سلام، پست خنده دار یک مشکل با هم وجود دارد
سایت شما در وب explorer، می تواند این را آزمایش کند؟
IE با این همه، رهبر بازار است و بخش بزرگی از مردمی خواهد بود
با توجه به این مشکل، نوشتن فوق العاده خود را از دست ندهید.
چهارشنبه 10 آبان 1396 09:05 ب.ظ
سلام، من سایت خود را از طریق گوگل پیدا کردم حتی در جستجوی یک موضوع مشابه، وب سایت شما در اینجا قرار دارد، به نظر می رسد عالی است.
من آن را در بوک مارک های گوگل من نشان دادم.
سلام، فقط به وبلاگ شما هشدار می دهم
از طریق گوگل، و متوجه شدم که واقعا مفید است.
من قصد دارم به خاطر برزیل مراقب باشم. اگر این اتفاق می افتد در آینده، سپاسگذارم.
بسیاری از افراد دیگر از نوشتن شما سود خواهند برد.
به سلامتی!
شنبه 1 مهر 1396 02:24 ب.ظ
I truly love your website.. Pleasant colors & theme.
Did you make this site yourself? Please reply back as I'm looking
to create my own personal website and would love to learn where you got this
from or what the theme is called. Thank you!
جمعه 24 شهریور 1396 08:53 ب.ظ
Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are
just too fantastic. I actually like what you've acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it.
You make it enjoyable and you still care for to keep it wise.
I cant wait to read far more from you. This is actually a terrific website.
دوشنبه 16 مرداد 1396 04:13 ب.ظ
What's Taking place i am new to this, I stumbled upon this
I've discovered It absolutely helpful and it has aided me out loads.
I am hoping to contribute & help other customers like its helped me.
Great job.
شنبه 14 مرداد 1396 11:22 ق.ظ
I am curious to find out what blog system you're working with?
I'm experiencing some small security issues with my latest website and
I would like to find something more safeguarded. Do you have any suggestions?
سه شنبه 10 مرداد 1396 01:01 ق.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was
curious what all is required to get setup? I'm assuming having a
blog like yours would cost a pretty penny? I'm not very web savvy so I'm not 100% positive.
Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
Cheers
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:48 ب.ظ
Hi there all, here every one is sharing these experience,
therefore it's nice to read this web site, and I used to pay a visit
this web site everyday.
پنجشنبه 29 تیر 1396 01:23 ق.ظ
No matter if some one searches for his required thing, thus he/she desires to be available that in detail, thus that thing is
maintained over here.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:10 ب.ظ
Hello, i think that i saw you visited my blog thus i came to go back the choose?.I'm trying to to find issues to enhance
my site!I guess its ok to use some of your ideas!!
جمعه 1 اردیبهشت 1396 04:00 ب.ظ
Hi there to all, the contents present at this web page are actually amazing
for people knowledge, well, keep up the nice work fellows.
جمعه 25 فروردین 1396 03:43 ب.ظ
I visit day-to-day a few websites and sites to read posts, however this webpage provides quality based writing.
پنجشنبه 24 فروردین 1396 03:17 ق.ظ
hello!,I like your writing so so much! proportion we keep
in touch more about your article on AOL? I require an expert in this house to
solve my problem. May be that is you! Looking ahead to look you.
جمعه 18 فروردین 1396 12:10 ب.ظ
naturally like your web site however you have to test the spelling on quite a few of your posts.
A number of them are rife with spelling issues and I to find it very
troublesome to inform the truth on the other hand I'll surely come again again.
چهارشنبه 16 فروردین 1396 09:14 ق.ظ
Nice blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump out.
Please let me know where you got your design. Thanks
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر